Jaro inkognito a jaro in flagranti

by Alena 3. dubna 2015 22:27

Jaro inkognito a jaro in flagranti. Bylo tu, není tu - a přece tu je. 

Hynek pročítá Johna Jeavonse a experimentuje s rytím systémem double dig. Všimněte si dvou rycích nástrojů na druhém obrázku - zůstaly na stejném místě, na kterém jsem je fotila ještě před sněhem. Takže jsme se stáhli z pozic a realizujeme se opět převážně v domě.  

   

Doma je toho na práci spousta, zvířata a sazenice lebedící si ve skleníčku nás nicméně zas až tak dlouho u kamen nenechávají. Saláti!

   

Přehnali jsme prasata. Bylo u toho veselo, napínavě a trochu sprostě. 

V prostoji mezi bahněním porodily kozy - obě po jednom mláděti (i ta, která vypadala na trojčata, i ta, o které jsme si mysleli, že nezabřezla ;-), takže si užíváme výsady přebytku kozího mléka i pro nás dvounožce. Z ovcí se dosud neobahnila pouze druhá z prvniček, snad se letos vydaří i závěr bahnící sezóny. Čekáme, doufáme, těšíme se. 

    

Vyseli jsme mák. Alfred dostal k prvním narozeninám neštovice. Zvládl bohudíky s přehledem. Teď nás pravděpodobně čeká druhé kolo. Tak snad se neudrbou.

Vykvetly dříny. Zkouším s Emou konečně udělat fotoherbář místních kvetoucích rostlin. Tento projekt jsem zatím začínala snad každé zde strávené jaro, v momentě, kdy příroda získala převahu, kvetlo všude všechno a nás zavalily jarní práce, jsem ale focení kytiček vždycky zabalila. Snad to ve dvou půjde lépe. 

    

Obrázek třicátého března loňského roku vedle snímku z letošního z třetího dubna. Špendlík s květy vyčkává na lepší počasí, snad poupata nepomrznou.

     

Před sněhem se v místních končinách ve velkém pářily žáby, následně mohutně kladly, žabí vejce kam se podíváš. Tak uvidíme, jak to vydrží, i na to, co výkyvy počasí udělají se včelami, jsme zvědaví. 

Ať máte sníh nebo ne, užívejte jara skrytého i toho zjevného, přejeme klidné Velikonoce.

Komentáře (3) -

Jitka M.
Jitka M.
7. 4. 2015 20:41:53 #

Ahoj, jsem zvědavá na Vaše zkušenosti s dvojitým rytím. Podle J.Jeavonse také některé věci zkouším. Osvědčilo se mi maximum zeleniny předpěstovávat a vysazovat sazenice. Trochu víc práce, ale nakonec mnohem lepší využití půdy a střídání plodin, také mnohem méně práce se zálivkou. Dvojité rytí na naši půdu nefunguje, po čase zase slehne jak beton (skoro). Ale když už se dvojryje a nahází se dolů organický materiál, i dost dřevitého, vlastně se udělá německá kopa, tak je z toho naprosto luxusní, úrodný, načechraný záhon na několik let. Tak pak napište, jak se Vám to osvědčilo. A´t se Vám dobře daří a zvířata nezlobí Smile
J.

Hanka
Hanka
8. 4. 2015 21:26:34 #

To mi okrajově připomnělo, jak jsme letos sázeli brambory tam, kde bylo před třemi lety ještě pole-poušť. Muž na svou část za ty tři roky zaryl opravdu dost hnoje a ta hlína je tam úplně jiná, kyprá, chutná, než o pár metrů dál. Takový ukázkový úspěch v malém.

Irča
Irča
2. 3. 2016 9:00:22 #

Dobré dopoledne, dotaz na Alenku: Alenko, máte nějaký chutný recept na cokoliv z dřínů(krom pálenky) ?  Už 2roky jej nechávám úspěšně opadat protože než dozraje aby nebyl jako šťovík, tak už padá.

Přidat komentář

biuquote
  • Komentář
  • Náhled
Loading

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů