Bahnění 2015

by Alena 18. února 2015 22:09

Letošní bahnění zahájeno pěknými trojčaty! Hurá! Matadorka Andula vykouzlila tři potomky (potřetí v řadě), 146 dní od přidání berana do stáda. Tím nám začalo období pobíhání kolem jehňat, snad to bude pozvolné, radostné, bez velkých dramat. Zdravíme do Pejškova a těšíme se na zprávy o jejich přírůstcích!

Komentáře (7) -

Michaela
Michaela
19. 2. 2015 12:05:53 #

Gratuluju ke krásným černouškům. My se trojčat od naší Tildy dočkali dneska, taky je to VF a zatím jen podruhé v řadě. Uvidíme příští rok na 3. jehňatech. Hodně zdraví všem. M.

Lucie
Lucie
20. 2. 2015 13:54:01 #

Obdivuju Andulu. Její výdrž. To bych určitě nedala.

:c))

Alena
Alena
22. 2. 2015 0:27:07 #

No právě, dva struky a tři mrňousové ... Wink

Táta
Táta
22. 2. 2015 14:47:59 #

Ahoj, celé mělnicko vyžaduje podrobnější zprávy o dalších přírůstcích jehňat a hlavně o počtech dle pohlaví.
Ať Vám prospívají (Vy také).
A+V

Alena
Alena
22. 2. 2015 16:14:46 #

Ahoj na Mělník, zatím vyčkáváme, i když dvě další bahnice přijdou na řadu co nevidět. Zatím poměr tradičně ve Váš prospěch, tj. dva beránci a jedna sličná jehnička. O dalším průběhu budeme podrobně informovat Smile.  Zdravíme, myslíme na Vás. A. a banda

Lenka Krušinová
Lenka Krušinová
18. 5. 2015 10:32:55 #

Dobrý den, jsem malochovatel ovcí. Ráda bych se zeptala na Váš názor. Mám 2 ovce. Na podzim jsem koupila černého berana. 1 připustil, 2. ne. Udělala jsem chybu, když jsem vvysokobřezí ovci ostříhala vlnu  kolem vemínka, co jsem se dočetla, že se má činit. Trochu jsem jí asi vyrobila stres.  "Choulování" jsem vyřešila tak, že jsem odstavila vedle přes stěnu do provizorního chlívku berana a 2. ovci, aby měla ta březí na porod klid. Bohužl beránek byl veliký a s ohnutou pření nohou, kterou se nejspíše při vchodu do porodních cest udusil, tedy musel pomoci veterinář ho vytáhnout, u porodu maminka byla, tedy vše viděla. Ovce je v pořádku a teď jsou 2. týden na pastvině a počkám na příští rok. Zvažuji přikoupit ještě 1 ovečku pro případ, že 2. ovce je neplodná. Chci se zeptat, zda se východofríská musí dojit? A zda černé jehničky, které nabízíte na prodej, na prodej ještě jsou a za kolik je prodáváte. Pokud počítáte i berana, tak 3 jedince mé stádečko má, pokud ne, tak 3. by byla až ta nová.

Alena
Alena
21. 5. 2015 23:44:04 #

Dobrý den,
k Vašemu dotazu – východofrískou ovci dojit nemusíte, pokud ji dobře tzv. zasušíte, tj. po odstavu (či po úmrtí) jehňat, budete kontrolovat stav vemene a v případě potřeby nějakou dobu oddojovat, abyste zamezila zánětům vemene, které mohou mít vážné následky a mají tendenci se opakovat. Vysokoprodukční zvíře, tj. ovci s velkým množstvím mléka, je třeba kontrolovat více a déle než prvorodičku či zvíře s pozdě odstavovanými jehňaty.
U VF ovcí není třeba březím bahnicím vlnu kolem vemínka stříhat, na rozdíl od jiných plemen mají oblasti kolem vemene zarostlé jen minimálně, i přesto, pokud se ke stříhání odhodláte a budete postupovat ohleduplně, neměl by tento zásah nenarozená mláďata nijak ohrozit – tedy pokud mluvíme o odstřižení vlny kolem vemene, nikoli o nějaké velké popř. neodborné manipulaci se zvířetem těsně před porodem. Špatná poloha plodu se občas zkrátka objevuje, může se u daného jedince i opakovat, ale byla bych spíše optimistou.
Několik jehniček tu ještě mám, cena se pohybuje okolo 4tis. korun, ale bylo  by nejvhodnější připouštět je až  v příštím roce, vzhledem k tomu, že chcete připouštět ještě letos, příliš vhodné pro Vás nejsou. Časné připouštění, zvláště u drobnějších jehniček, může vést i k složitějším porodům a zbytečnému přetěžování zvířete. Pokud ovce držíte spolu s beranem celoročně, budete bahnit pravděpodobně časně v zimě, což by pro jehničky bylo ještě příliš zatěžující. Chov ovcí žel přináší občas i těžší chvíle, ale i dost radosti, která je vyváží.
Přeji hodně nejen chovatelských úspěchů,
mějte se pěkně, Alena S.

Přidat komentář

biuquote
  • Komentář
  • Náhled
Loading

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů