Domácí papír

by Alena 22. listopadu 2014 22:17

Venku dneska záblo, teploměr ukazoval osamělý stupeň. Tělo si na chlad ještě pořádně nezvyklo, tak jsem po rychlém venkovním kolečku kolem zvířat zalezla s dětmi do tepla sednice. Na řadu se dostal dlouho slibovaný projekt, inspirovaný neovladatelným magnetismem mezi našimi dětmi, roličkou toaletního papíru a vodou. Ve snaze učinit alespoň na nějaký čas přítrž zacpávání umyvadlového odpadu toalpapírovou kaší, jsem se odhodlala k výrobě domácího papíru ze starého papíru, který by jinak skončil ve tříděném odpadu nebo v kamnech. Návodů na internetu jako vždy přehršel, uvádím jen popis toho, jak jsme postupovali my. 

   

 Z tříděného odpadu jsme vybrali papíry různých gramáží a barev, od kousků časopisů přes obaly a staré výkresy. Děti papír nastříhaly (lze i trhat) na malé kousky, které jsme rozdělili na barevnější a světlejší, abychom mohli později více experimentovat s barvením. Papírky jsme zalili vroucí vodou a nechali několik hodin namočené, aby se papír pořádně nacucal a změkl. Následně jsme papírky rozmixovali v kuchyňském mixéru, po malých dávkách, přidávali jsme vodu a mixér šetřili. Vznikly nám dvě dávky papírové kaše, které jsme dál rozdělili do několika nádob a:

- jednu dávku původně světlejších papírů nechali jen tak (světlá, téměř bílá)

- jednu dávku původně barevných papírů (především oranžové a modré kousky + tmavší kartonky) nechali jen tak (šedomodrorůžová)

- jednu dávku obarvili kurkumou a přidali hrst sušených okvětních plátků měsíčku lékařského

- jednu dávku obarvili  přimixováním kusu zmrzlého špenátu z mrazáku 

- jednu dávku smíchali s hrstí nasušeného oregana s květy a pro vůni přidali několik kapek levandulového esenciálního oleje

  

Získali jsme tak pět druhů papírové kaše. Z role polyethylenové sítě, která se obyčejně používá například do oken proti hmyzu, jsem vystřihla kus o něco větší než A4 a Hynek vyrobil jednoduchý dřevěný rámeček, ke kterému se síť připevnila sponkovačkou. (Použít by šlo ale i jiné rovné síto, např. taková ta kovová placatá síťka, kterou se přikrývá pánev, aby tuk neprskal.) Do plastové vaničky jsme nalili vždy jednu z papírových míchanic, dolili cca 3 litry vody a ponořili rámeček se síťkou tak, aby se voda s papírovou kaší rovnoměrně rozlila po síťce. Síťka se pak ve vodorovné poloze vyzvedla z vody. Přebytečná tekutina se nechala chvíli okapat, zbytek se opatrně vymačkal pomocí houbičky na mytí nádobí. Pak se rámeček položil na utěrku, pomocí druhé utěrky se vymačkalo ještě trochu tekutiny ze vznikajícího archu papíru a následně se list opatrně vyklepl z rámečku na připravenou suchou utěrku.

Pro lepší představu - tohle je používaný A4 rámeček v plastové vaničce, ze které jsme budoucí listy papíru vytahovali.

Protože jsem tuhle (mokrou a patlavou) část výroby dělala s dětmi, nefotila jsem, nicméně výsledkem jsou dvě A4 z každé z namíchaných směsí. Některé papíry jsou tenčí než jiné, na několika místech jsme je při manipulaci natrhli, něco vypadá lépe, něco jenom dobře ;-). V některých návodech jsem se dočetla, že je vhodné do směsi přidat lepidlo, to pro lepší soudržnost výsledného papíru, nechtělo se mi ale používat lepidlo hned při prvním experimentování s doma dělaným papírem, uvidíme tedy, jak bude držet a podle toho se rozhodneme příště. 

První kateřinské archy nám teď tedy schnou na igelitovém ubruse, až budou suché, vyfotím pro představu jak takový domácí papír vypadá. 

Dojem velmi dobrý, ze starého vzniklo nové, velmi pohledné, navíc vhodné k dalšímu tvoření, z takto udělaného papíru by byla krásná přáníčka, přebaly na sešity, obaly na malé dárky, koláže atd atd. Dalších variant a variací nespočítaně, barvením počínaje, kombinací různých technik - např. do čerstvého tj. nezaschlého papíru vkládat obrázky, texty, písmena, listy či jiné přírodniny, barevné nitky, pajetky, flitry či co já vím, vtlačovat ornamenty či pečetě atd atp.

Zkusíte-li, ať se daří!

Přidat komentář

biuquote
  • Komentář
  • Náhled
Loading

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů