Permakultura

by Hynek 26. února 2013 21:15

Náš názor na permakulturu v českém pojetí je, dá se říci, spíše rezervovaný. 

Přijde nám, že se příliš mluví o klíčové dírce, vyvýšených záhonech a jedlém lese. A to jsou všechno věci, proti kterým mám(e) větší či menší námitky. Podobně příliš nesouhlasíme s permakulturou Seppa Holzera, který používá těžkou mechanizaci na obrovské přesuny hmot a vytváření svého permakulturního prostředí.

Právě proto mne velmi zaujal článek uveřejněný na stránkách britského časopisu Permaculture, který odebíráme. Šéfredaktorka časopisu v něm na pokračování rozebírá permakulturu tak, jak si myslíme, že by měla být chápána a pojímána.

Tedy jako určitý světonázor, jako postoj ke světu, přírodě, ale i všemu kolem nás.

Článek v originálním znění najdete na http://www.permaculture.co.uk/articles/what-permaculture-part-1-ethics

Pokusím se pro neangličtináře část přeložit, ale podotýkám, že je to volný překlad pouze některých částí:

"Permakultura je především myšlenkový nástroj pro navrhování nízkouhlíkových, vysoce produktivních systémů. ... Je to inspirační náboj permakultury, který nás spojuje s vzory a moudrostí přírody, a umožňuje nám prakticky tuto moudrost začlenit do našich každodenních životů.

Permakulturní design je založen na pozorování toho, co způsobuje, že přírodní systémy fungují dlouhodobě, hledá a zavádí jednoduché, ale efektivní principy a používá je k zrcadlení přírody všude, kde se rozhodne něco tvořit.

Tři hlavní ideje permakultury jsou: Péče o Zemi, Péče o lidi a Odpovídající podíl.

Původní idea Péče o Zemi, zahrnující péči o vše živé a neživé na Zemi, vyrostla tak, aby zahrnula mnoho lidských rozhodnutí, od toho co nosíme za šaty a jaké zboží kupujeme, po to jaké materiály používáme na naše stavební projekty.

Jak můžeme vytvořit nějakou permanentní kulturu, pokud bychom do ní nezahrnuli, nestarali se o lidi? V základu Péče o lidi je pochopení síly společenství. Pokud můžeme změnit naše životy jako jednotlivci, představme si, co dokážeme změnit ve společenství.

Poslední idea je syntézou předchozích dvou. Idea Odpovídajícího podílu uznává, že máme pouze jednu Zemi a že ji musíme sdílet se všemi žijícími tvory a i se všemi následujícími generacemi.

Potřebujeme, aby principy permakultury pomohly vytvořit sadu univerzálně použitelných nástrojů, které mohou být používány pro navrhování udržitelných systémů. Jinak se permakultura stane pouze lifestylovou volbou v jinak neudržitelném systému."

 

... a to je to, co se zdá být důležité - totiž myšlenky a životní přístup ležící za konkrétními výstupy permakultury a snaha o jejich co nejširší uplatnění v různých oblastech lidského působení. Zaklínání se permakulturou vedoucí pouze k (v našich klimatických podmínkách) marným pokusům o pěstování tří sester či klíčové dírce uprostřed zahrádky, se zdá slepou, protože příliš povrchní a neudržitelnou cestou. 

Komentáře (6) -

Miroslav Jílek
Miroslav Jílek
27. 2. 2013 21:23:26 #

Nojo, on je hlavní problém už jenom v té "permakultuře v českém pojetí". 15 let se tady propagovala okrasná "permakultura" v podobě zahrádek s klíčovou dirkou a pneumatikovým jezírkem. Ve stejném stylu se tady PK i vyučovala a za těch 15 let se v podstě nikam neposunula. Celé se to ještě zakonzervovalo šaškárnou s diplomy, certifikovanými kurzy, patenty a copyrighty. V ČR je PK po celé té dlouhé době na samotném začátku.  Šaškárna s papíry na permakulturu se sice rozpadla (i když se ji pár jedinců snaží obnovit), ale PK projekty se teprve začínají budovat. Za dalších 15 let už to bude veselejší Smile

Hynek
Hynek
27. 2. 2013 21:38:50 #

Ahoj,
no my jsme vlastně to permakulturní prostředí tady nikdy úplně zblízka nesledovali, kdysi jsme chtěli kurz, ale pak jsme zjistili, že se nesmí s dětmi (ať žije Péče o lidi), takže z toho nic nebylo.
Že to bude za 15 let lepší taky doufám, ale to jsem vlastně u spousty věcí doufal před 10 lety taky, a ono pokud se v tom nic nedělá, tak samo se to lepší neudělá Smile
Mimochodem dva dotazy na laskavé čtenáře:
Byl jste někdo na nějakém zahraničním permakulturním kurzu ? Třeba v Británii u Patrika Whitefielda nebo někde v Německu (tam to tak zmapované nemáme).
Jaké je podle Vás nejlepší permakulturní hospodářství/statek/zahrada v Čechách ? (Já jsem znal jen jedno a to už tak nějak je/není, ale o ničem jiném rozvinutém nevím)
Díky
Hynek

Ondřej Vavříček
Ondřej Vavříček
5. 3. 2013 23:13:05 #

Zdravím Vás,
permakulturní myšlenka je fajn věc, ale rozhodně ji nelze používat doslova dle návodů S. Holzera nebo jiných. Po přečtení několika knih, včetně české publikace EKOZAHRADY  a pár lety praktických aplikací , jsem došel k závěru, že každá zahrada, člověk, rodina, je individualita, ke které se prostě musí takto přistupovat.Rozhodně bych si nenechal udělat perma-projekt od někoho cizího (ačkoliv bude mít třeba více znalostí i zkušeností). Pozemek se vám prostě musí vžít pod kůži a podle mě to nejde za jeden rok, natož za jeden den.  Prostě, když je třeba mít hodně mrkve, tak jí budu pěstovat dle zkušenosti starých zahrádkářů (jen bez chemie). Každopádně myšlence permakultury fandím, protože zásadně odsuzuje konzum a propaguje člověka jako součást ekosystému planety.
Rodince Pod Dračím kamenem přeji mnoho pohody!
Ondra V.

Miroslav Jílek
Miroslav Jílek
11. 3. 2013 16:01:28 #

Tak tvůj článek vyprovokoval na FB skupině Permakultura docela živou výměnu názorů Smile
http://www.facebook.com/groups/318826234885348/

Hynek Hruska
Hynek Hruska
11. 3. 2013 16:41:09 #

Ahoj,
díky za upozornění.
Část jsem přečetl, ale je to na mne moc textu Smile a je hrozně malý, což na Facebooku nedokážu zvětšit Smile Ale možná je to tak dobře.

Jediný dotaz, na který odpovídám:
Zajímaly by mě ty námitky proti klíčovým dírkám, vyvýšeným záhonům a jedlému lesu. Mám pocit, že se o těchto věcech mluví prostě proto, že to jsou určité nápady, představuje to určitá kreativní řešení, a lidé těch nápadů zas tolik nemají, tak prostě omílají ty existující dokola. Lepší než to kritizovat by bylo přijít s nějakými jinými a lepšími nápady, koncepcemi a řešeními.

Klíčová dírka mi přijde neefektivní systém při skládání větší zahrady. Vznikají mezi dalšími klíčovými dírkami nevyužité prostory, případně pokud každou usazuji do trávníku, tak bojuji na s prorůstáním do záhonu na všech stranách. A musím říct, že jsem systematik a mám radši pravoúhlé řady a podobně.

Vyvýšené záhony mi přijdou neefektivně pracné. Já neříkám, že to člověka nemůže bavit je vytvářet, ale prostě pokud těch věcí máte hodně, což na realistickém hospodářství prostě je, tak je podle mne správné a permakulturní být efektivní. Slyšel jsem i o jejich velkém vysychání, ale to znám jen z doslechu, když jsem je viděl v praxi tak byly vždy se zavlažováním. Obdivoval jsem před pár lety obrovské růžičkové kapusty na vyvýšených záhonech, a nyní po 3 letech kompostu na naší zahradě je máme stejné.

Jedlý les mi přijde málo potravně hustý Smile a většina věcí v něm se vyskytujících s omezeným použitím. Jasně jsou tam jeřabiny, trnky, dříny, rakytníky, a určitě spousta dalšího, ale sad ovocných stromů mi proti jedlému lesu dává mnohem větší využitelnost. Také mi vyhovuje, že pokud se použijí vyšší kmenné tvary je možno ho použít pro pastvu a dá se snáze chránit. Chránit lískový keř je děsná otrava, roste moc do šířky. Smile

Lepší nápady byly a jsou, s těmi není nutno přicházet.
Sad, zahrada, pole, pastvina, výběh. Tradiční a odzkoušené.

Miroslav Jílek
Miroslav Jílek
12. 3. 2013 14:27:25 #

To jsou oprávněné námitky. On to je takový střet okrasné permakultury + ideologie (dobrá, někdy i oprávněných požadavků ekologie) proti praktickým potřebám člověka co chce svůj pozemek pro dosažení soběstačnosti a chce ho dokázat co nejsnadněji obhospodařovat.

Přidat komentář

biuquote
  • Komentář
  • Náhled
Loading

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů