Proti srsti

by Alena 13. února 2013 20:48

O domácím zpracování kůží jsme tu už něco málo psali. Hynek více či méně úspěšně experimentuje s činěním ovčích kůží, dosáhnout kvality profesionální koželužny je ale v domácích podmínkách téměř nemožné. Tedy dokážu si představit, že si s jednou či dvěma kůžemi opravdu vyhrajete a dostanete velmi slušný výsledek, máte-li ale za rok zpracovat kůží třeba patnáct, zdá se mi vynaložené úsilí nepřiměřené. Je veliká škoda, že v Čechách prakticky neexistují koželužny, které by používaly tradiční  přírodní postupy a činily například za použití rostlinných činidel. Nebo o nějaké víte?

Jehněčí či kozlečí kůže jsme zatím zkoušeli vydělávat sami, stažené králičí kožešinky jsme posílali ke koželuhovi. Vyčiněné králičí kůže jsou skvělým materiálem pro další tvorbu, jsou jemné, snadno se stříhají i šijí. Časem plánuji nějaký oděv, vestu či kabátek. Zatím jsem kromě pokusu o čepici ušila králičí miminkovskou deku - na hraní či pro zahřátí. Kůže jsem sešívala na klasickém šicím stroji a šlo to až překvapivě dobře. Uvidíme, jak švy vydrží. 

Musím přiznat, že jsem proti chovu zvířat pro samotný kožich - tedy je-li nutné pro získání kožešiny zvíře zabít. Rozumějte, chov ovcí pro vlnu mi nijak nevadí :-). Nevyužít kůži zvířete chovaného pro maso, mi ale přijde jako neuctivé plýtvání. Tak doufám, až si jednou vážně spíchnu kabát, že mě ochranáři nepoženou ;-).

Komentáře (3) -

Lesní Želva
Lesní Želva
14. 2. 2013 21:02:57 #

To mně připomělo proplétané deky severoamerických indiánů. Kůže nařezali na pásy asi 10 cm široké, sešili do pruhů a pak je  propletli křížem. Někde jsem měla schéma, musím to pohledat. Prý se na jednu průměrně spotřebovalo 30 kožek a byla to ta nejteplejší deka do zimy. Jinak stránky pana Kavana o koželužství znáte? http://www.kozeluzstvi.cz/

Alena
Alena
16. 2. 2013 23:25:30 #

Tak to případně dejte o té indiánské proplétané dece vědět, zní to zajímavě, a pokud na šití oděvů nenaberu dost zkušeností či odvahy, bude třeba alespoň nějaká originální přikrývka. A.

Petr Kavan
Petr Kavan
22. 6. 2013 23:22:00 #

Zdravím, teď jsem se díval na odkazy vedoucí na můj web a našel jsem tohle.  Tož Lesní želvě děkuju za reklamu, a k textu se vyjádřím - zpracovat 15 kůží ročně je v pohodě. 7-8 jehněčích kožešin se dá vcelu dobře omízdřit za dopoledne, takže to máme dvě dopoledne na mízdření. Pokud máte dost velkou káď, tak to můžete činit najednou (aby to bylo tradiční a přírodní, tak zákvasem), to zabere cca týden, během kterého to jen čas od času zamícháte nebo přerovnáte, a jinak se s tím nemusí dělat nic. Pak namastit (max dvě hodiny) a usušit (suší se to samo). A kůže se dají skladovat. Kdykoli pak během roku budete mít čas, tak pár kožešin namočíte a znovu usušíte, ale za průběžného měkčení. To většinou tak jedno odpoledne zabere, ale jeden člověk dokáže najednou měkčit tak 4-5 kůží, takže jedním vrzem si odbydete třetinu roční práce. Jasně, nějakou dobu to celé zabere, ale rozhodně to není nezvládnutelné. Největší otrava je to měkčení, a to si můžete naplánovat v podstatě kdykoli kdy budete mít čas (a dobré sušivé počasí)

Přidat komentář

biuquote
  • Komentář
  • Náhled
Loading

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů