Chléb ... a hry

by Alena 27. března 2012 22:28

Došlo biožito od drahého K.T. Pokukuji po našem zelenajícím se ozimu, těžko říct, zda z něj něco bude. Není tedy zatím co mlít, nezbývá, než péct náš každodenní z žitné chlebovky od Majky. A ejhle, smícháte-li kvalitní kvásek, hladkou bílou pšeničnou biomouku T700 (Mlýn Klíma, Křesín-Libochovice) a dodanou žitnou mouku (bohužel bez specifikace), získáte ... Šumavu. Nevím, nakolik je to výsledek žádoucí, ale koneckonců znám pár případů, kdy závislost na chuti klasické Šumavy odradila od pravidelného domácího pečení. Trochu jiný chleba, než ten dosavadní celozrnný, ale spokojenost plná.

Kyne krásně, při pokojové teplotě (tj. 17°C ;)), tomu odpovídající dobu tj. cca 8hod. Celková doba hnětení asi 4min. Celková doba přípravy asi 10min. 

     

Všechno začíná kvést, vrací se tak myšlenka nafotit místní herbář ... ale víte jak, to mám každoročně a nakonec to nestíhám ... Tak alespoň pár fotek z jedné místní větší bledulové lokality ...

   

A co že jsme ještě dneska dělali? Hmmm, hráli na skřítky, co jedí třešňový koláč a pijí zelené pitíčko ;) ...  Jedna z lepších her, zvlášť, když při tom můžete polehávat na sluníčku.

Komentáře (6) -

Lucie
Lucie
28. 3. 2012 0:39:41 #

Ali, ty jsi ďábel......:c)) opravdu moc mě potěšila Vaše pokojová teplota - přiznám se, že my ji se skoro celými 19 stupni decentně překračujeme. Musím dát přečíst tenhle tvůj příspěvek svým rodičům a tchánovcům, stále mi vyčítají, že trápím své děti zimou :c)

Lucie

PS: "To" zelené, što eto?

Alena
Alena
28. 3. 2012 13:40:26 #

Hej hola, no ono se těch 17°C lépe snáší, když je venku sluníčko. Když je nevlídno, tak si nejsme líní zatopit Smile. To zelené? Strašně složitý recept z kršňácké kuchařky - rozmixuješ jedno kiwi na 1/4 litru vody, pokud je to moc kyselé, něčím dosladíš (med). Pa a užívejte jara!

Linda
Linda
29. 3. 2012 8:48:55 #

Dobrý den,
Aleno, mohla bych Vás poprosit o recept na dobrý chleba z kvásku (tedy ne tu Šumavu, o které jste teď psala, jestli máte nějaký jiný Smile)?
Já mám sice recept na výborný chleba, který je dlouho kynutý droždím, což mě netrápí, protože celé rodině hodně chutná, ale ten kvásek mám v lednici a ještě jsem to s ním úplně nevzdala. Chtěla bych něco ověřeného, protože pokusů už mám tak nějak prozatím dost Smile.
Pokud napíšete, budu ráda, děkuji
Linda

Alena
Alena
29. 3. 2012 23:59:57 #

Dobrý večer,
musím se přiznat, že používám stále stejný recept na chleba. Pečeme chleba pšenično-žitný, v podstatě se mění jen typ mouky. Na finesy se semeny či méně běžnými obilninami se zatím nedostalo ;) ... a příliš nám to nechybí. Obvykle si meleme mouku sami, tj. je celozrnná a stupeň jemnosti odpovídá dvojímu mletí na našem (dánském) mlýně. Když teď zrní došlo, používám momentálně mouku pšeničnou bílou a žitnou tzv. chlebovou, u které netuším, nakolik je celozrnná, ale podezírám, že spíše méně, než více (zkusím zjistit). Receptem asi potěším jen částečně, protože mouku nevážím a zadělávám od oka. Přibližně se ale jedná o 1 díl žitné, 1 díl kvásku (ze žitné),  2 díly pšeničné, 1 díl vody, a sůl. Patlámo patlámo, poté nechávám kynout, znovu již nehnětu, peču na cca 230°C 30min pod poklicí v kameninové nádobě, 15 min bez poklice. Nepotírám, do trouby nedávám nádobu s vodou, nechávám tomu volný průběh a ono se to nějak daří. Kvásek mi žije celoročně daleko od lednice i kamen, bez zvláštního zacházení vydržel zatím od srpna 2010. Méně akce je někdy více. Má-li s námi zůstat, zůstane. Přeji hodně úspěchů s pečením!
A.
P.S. Můj chleba stál první dva měsíce za starou bačkoru. Občas nevykynul, občas překynul a odtekl do věčných lovišť, moc velká oka, moc malá oka, hutňák i ementál, prošla jsem si vším. Pak se to nějak bez úpravy receptu usadilo. Asi získanou praxí, či se ruce naučily. Není nad to péci každý den.

Lucie
Lucie
30. 3. 2012 0:08:15 #

Ahoj Ali,

ty už zase ponocuješ? :c) Když už tady takhle "pečeme", poslala bys mi, prosím, odkaz na Váš mlýnek na zrní? Jak u vás dneska bylo ? u nás na horách padal déšť se sněhem, děsně foukalo, vypadalo to, že se zima vrací. Brrr.

Zdraví L.

Linda
Linda
30. 3. 2012 12:20:53 #

Díky za recept.  Já mám vlastně dost podobný, dávám 3 díly mouky a 1 díl vody, akorát místo kvásku 1/4 lžičky sušeného droždí.  Chleba mi kyne 16-22 hodin, peču stejně jako Vy a je dobrý.  S tím kváskem to ještě asi zkusím. L.

Přidat komentář

biuquote
  • Komentář
  • Náhled
Loading

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů