Malované hory - setí a semenaření

by Alena 24. března 2012 23:05

Jeden z posledních příspěvků k tématu kukuřice. Slibuji :). Stručné instrukce k setí a případnému semenaření. 

Semena, těm z vás, kterým jsem je slíbila, pošlu počátkem dubna. Díky za trpělivost!

   

 

Kukuřice Malované hory:

Vysévá se v období  cca mezi 1. a 5.květnem přímo do půdy.

Řádky cca 90cm od sebe, 3 semínka na stopu, tj. cca 10cm od sebe.

Kompost ano. Čím lépe se postaráte, tím lépe, samozřejmě. Ale všeobecně jsou Malované hory poměrně nenáročné.

Semeno zasejeme cca 3cm hluboko, přihrneme.

Vhodným útvarem vysazovaného pole je co nejlepší čtverec – rostliny jsou si oporou, opylí se, vytvoří si vlastní mikroklima. Tj. vyhněte se pěstování v samostatné dlouhé řadě (či dvou).  

Když mají rostliny cca 15-20cm, vyjednotit - 1 stopa 1 rostlina.

Pozitivní selekce – tj. nechat ty hezké, i když jsou hned vedle sebe - udělat prostor po stranách.

Když je kukuřice po kolena, přihrnout, zabrání se tím vyvracení.

Není třeba zalévat. (To jen kdyby vás to napadlo.)

Plečkovat je prima.

Tři sestry? Zkuste, musíte-li, ale v našich podmínkách smíšené pěstování fazolí, dýní a kukuřice příliš nefunguje, spíše nedoporučuji. Zasaďte dýně a fazole po okrajích kukuřičného pole, sestry si alespoň popovídají ;).

 

Základy semenaření:

Semenaření je poměrně složitá záležitost, níže jen základní pravidla pro ty z vás, kteří mají nutkání se do toho sami pustit. Zdrojů na internetu i literatury je dost, neváhejte a poučte se! :)

Všeobecně doporučujeme, abyste si semena obstarali od pěstitelů s co největší pěstební plochou (tj. velkým množstvím rostlin), u kterých předpokládáte, že dbají na základní šlechtitelské zásady.

Tady upozorňuji, že veškerá semena Malovaných hor, která lze získat zdarma od nás, pocházejí od Aleše Heulera. My sami Malované hory nepěstujeme, experimentujeme s odrůdou Dwarf, která je menší a má ještě kratší vegetační dobu.  Semena odrůdy Dwarf nezasíláme.

Chcete-li si nechat semena pro další výsev, minimální výměrou, na které byste měli kukuřici pěstovat,  jsou 1-2 ary.  Zcela minimální množství pro zachování genetické rozmanitosti je 200 rostlin.

Všechny druhy kukuřice se vzájemně kříží. Kukuřice se opyluje větrem, pyl je lehký a dokáže překonat velké vzdálenosti. Doporučuje se odrůdu izolovat na vzdálenost 3km od jakékoli jiné plochy osázené kukuřicí. Kukuřice geneticky velice rychle degeneruje. Při nevhodném semenaření může dojít k znehodnocení odrůdy již během jedné generace. Tj. ze semen vzejde kukuřice s jinými vlastnostmi (nejde jen o barvy, ale především o vegetační dobu, vzrůst rostlin, výnosy (tj. počet palic), nároky na půdu etc). Nehrozí jen případná kontaminace konvenčními druhy z velkých polí, ale i kontaminace byť několika hobby kukuřicemi jiné odrůdy (cukrová etc), kterou máte o záhon vedle ...

Kromě izolace prostorové lze využít i izolaci časovou (např. pokud vámi pěstovaná odrůda kvete dříve/později než ostatní ).  Problém jak zjistit a zabezpečit.

Na semenaření bereme palice z prostřední části pole (vhodné je vynechat 4 řady ze všech stran pole), z rostlin, které mají (alespoň) 2 pěkné klasy.  Klas musí být zralý, dlouhý, pravidelný, nedeformovaný (krut řad semen, různě velká semena).  Vhodné je při selekci upřednostňovat dobře se loupající klasy (symetrické řady). Dobré je zachovat co možná nejširší zastoupení barev, včetně dodržení poměru. Z naší krátké zkušenosti s Malovanými horami v Čechách se zdá, že mimoděk dochází k selekci (a tudíž k dominanci) některých barevných kombinací, s převládající tmavě červenou barvou. Některé barvy, které se u Malovaných hor v zahraničí vyskytují, jsou v Čechách chybějící či raritní (odstíny modré, zelené, oranžové).

Z klasů vybraných na semena odstraníme několik horních i spodních řad semen (hlavičky a patičky), tj. ponecháme střední část klasu s pravidelnými, stejně velkými semeny.

Sebraná semena ze všech palic důkladně promísíme, abychom předešli výsevu semen z omezeného množství klasů.

 

Tak ať vám to roste!

Komentáře (12) -

PajaKlara
PajaKlara
25. 3. 2012 22:36:00 #

jéé ja bych chtěla taky ... ale to už jsem se asi pozdě probudila..třeba vám nějaké zbudou napřesrokSmile taky bych se zastavila!

Alena
Alena
28. 3. 2012 21:31:03 #

Pozdě ještě není! na jak velkou plochu se chystáte sít? Adresu do mailu, semínka pošlu ... a snad se konečně vzmůžu i na navázání na naši předchozí komunikaci! Smile A.

Honza
Honza
20. 4. 2012 17:52:43 #

Zdravím na Dračí kámen,

zaujala nás ta Vaše barevná kukuřice, nenajdete tam ještě 30 - 40 semínek?
H.

Alena
Alena
20. 4. 2012 22:01:58 #

Dobrý večer, není problém, napište nám do mailu poštovní adresu. Mějte se! A.

Martina
Martina
25. 2. 2015 12:45:48 #

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda stále pěstujete kukuřicí - malované hory, a v případě že ano, jestli  by bylo možné od vás získat semena (cca 30 ks). Přeji hezký den.

Hynek
Hynek
25. 2. 2015 13:38:33 #

Dobrý den,
kukuřici malované hory jsme tento rok nesemenařili, nejlépe je obrátit se na Alona Heulera z farmy Uchované semínko, který se této odrůdě dlouhodobě věnuje.

Viliam Kunzo
Viliam Kunzo
10. 4. 2015 16:16:12 #

Dobrý deň

chcel by som sa opýtať či pestujete kukuricu malované hory . V prípade , že áno tak  či je možné kúpiť približnme 50 semien na výsev.

Za odpoveď vopred ďakujem

S úctou

                 Viliam Kunzo

Hynek
Hynek
10. 4. 2015 17:20:22 #

Dobrý den,
kukuřici malované hory jsme tento rok nesemenařili, nejlépe je obrátit se na Alona Heulera z farmy Uchované semínko, který se této odrůdě dlouhodobě věnuje.

Jiří Kratochvíl
Jiří Kratochvíl
13. 2. 2016 10:09:08 #

Dobrý den.Komenty tu jsou hodně staré?Rád bych se proto zeptal,zda ještě máte kukuřičná semena ,,Malovaných hor" ?Rád bych je zkusil.Vaše postřehy ohledně pěstování mě hodně pomohly.Mám malou farmičku v Krkonoších,dělám ovce a maďarské Mangalice.Letos jsem si nad chlívem vymínil menší políčko-cca 0,3ha k pěstování polních plodin.Bylo by možné od vás koupit osivo této kukuřice?A ještě otázka-píšete,že tato v Čechách už barevně degradovala.Okolo nás žádná kukuřice není kilometry daleko a jsem schopný jí osít dostatečný areál-poraďte prosím,jak by bylo možné sehnat plně barevnou odrůdu v zahraničí?S PC to moc neumím a cizí jazyky-krom ruštiny neovládám,takže sám něco obědnat nedokážu.Děkuji Kráťa z hor. Smile

Hana Vrbová
Hana Vrbová
23. 4. 2017 12:50:30 #

Dobrý den,
podle stáří komentářů se zřejmě o semínka hlásím pozdě ale doufám, že nějaká naděje ještě je. Byť malinká. Ráda bych tento rok zkusila polní systém starých indiánů ,,Tři sestry" opravdu velmi mne nadchl Laughing  a proto bych ráda využila nejlépe původní odrůdu kukuřice. Bylo by možné od vás odkoupit 100 semen odrůdy malované hory? Děkuji mnohokrát. Tel: 722915945  

Petr
Petr
1. 3. 2018 23:28:20 #

Dobrý den, zasíláte ještě semena "Malované hory"? Rád bych tuto odrůdu vyzkoušel.

Předem děkuji.

S pozdravem
Čvančar

Alena
Alena
11. 3. 2018 22:56:33 #

Petře, Malované hory už nesemenaříme. Sejeme a sklízíme příliš malý počet rostlin na to, abychom produkovali kvalitní osivo. Zkusit můžete kontaktovat komunitní farmu Uchované semínko (https://www.psfarm.cz/cs/), zda nějaké osivo nabízí.
Mějte se pěkně, A.

Přidat komentář

biuquote
  • Komentář
  • Náhled
Loading

O nás

Alfred, Ida, Ema,
Alena, Hynek
Spolu, spokojeně, udržitelně

Rodinné hospodářství 
Jizerské hory

Napište nám email

Biobedýnky


Archív

Komentáře

RSS komentářů